26/06/2026

Werken tijdens langdurige hittegolven en tijdelijke werkloosheid

De aanhoudende hittegolf zal ongetwijfeld vragen oproepen – zowel van medewerkers als van werkgevers – over de werkomgeving. Deze aanhoudende hitte kan immers gevolgen hebben voor de gezondheid en veiligheid van het personeel. Als werkgever bent u ongetwijfeld bekend met de bepalingen van de wetgeving inzake ‘welzijn op het werk’, maar wist u dat het ook mogelijk is om bij een hittegolf gebruik te maken van tijdelijke werkloosheid wegens ongunstige weersomstandigheden?

Je kunt de FOD Welzijn raadplegen op hun website . De volledige tekst van de wetgeving betreffende de uit te voeren risicobeoordeling, evenals de mogelijke technische maatregelen (bijv. het koelen van de omgevingslucht, enz.) en organisatorische maatregelen (bijv. aanpassingen van de werktijden, enz.), is via deze link.

In uitzonderlijke omstandigheden kan de werkgever, na aanhoudende verstoringen en nadat diverse maatregelen zijn genomen, besluiten zijn toevlucht te nemen tot tijdelijke werkloosheid. Tijdelijke werkloosheid is mogelijk wanneer:

  • alle preventieve maatregelen zijn genomen; en
  • het werk wordt door de hitte objectief onmogelijk.

Hitte kan als ‘ongunstige weersomstandigheden’ worden beschouwd indien:

  • de weersomstandigheden zijn uitzonderlijk; en
  • deze omstandigheden maken het onmogelijk om de werkzaamheden uit te voeren; en
  • er is een direct verband met het werk.

De werkgever moet deze situatie tegenover het ONEM kunnen rechtvaardigen en aantonen, en de formaliteiten (melding aan het ONEM, C3.2A, enz.) moeten strikt worden nageleefd. Het is raadzaam contact op te nemen met het ONEM, dat het dossier moet goedkeuren.

Deze formaliteiten zijn als volgt:

  • Breng de werknemers op de hoogte vóór het begin van de tijdelijke werkloosheid;
  • Geef maandelijks voor elke werknemer de eerste daadwerkelijke dag van werkloosheid als gevolg van slechte weersomstandigheden door; Dien de C3.2A-controlekaart in (indien van toepassing);
  • Dien de ASR-scenarioverklaring in (indien nodig);
  • Dien de ASR-scenario 5-aangifte in na afloop van elke maand.

Via deze link vind je alle benodigde informatie link. Aarzel niet om contact met ons op te nemen voor meer informatie.

Privacyoverzicht

Deze site maakt gebruik van cookies, zodat wij je de best mogelijke gebruikerservaring kunnen bieden. Cookie-informatie wordt opgeslagen in je browser en voert functies uit zoals het herkennen wanneer je terugkeert naar onze site en helpt ons team om te begrijpen welke delen van de site je het meest interessant en nuttig vindt.